Ламінат або лінолеум?

Що вибрати: ламінат або лінолеум?..

Хороший лінолеум і ламінат коштують практично однаково, але вигляд ламінату багатьом подобається більше, однак його довговічність викликає сумніви. Що ж вибрати – ламінат або лінолеум? Складно дати об'єктивну відповідь на це питання, адже багато чого залежить від смаків господарів приміщення.
Відчувається деяка упередженість при оцінці такого підлогового покриття, як лінолеум. Дуже багато хто вважає його пережитком. Нерідко в Інтернет-обговореннях зустрічається по відношенню до лінолеуму таке влучне визначення, як «совок». Ну яка тут може бути об'єктивність? Проте, приймаючи рішення, потрібно керуватися розумом, а не емоціями. Давайте ж розберемося, що краще – лінолеум або ламінат, порівнявши ці два підлогового покриття.

Лінолеум. Переваги і недоліки лінолеуму

Те, що ми називаємо лінолеумом, насправді потрібно іменувати як «ПВХ покриття». Справжній лінолеум – це підлогове покриття, виготовлене лише з натуральної сировини (лляне масло, деревна смола, деревне борошно, порошок вапняку і джутова тканина). Однак такий натуральний лінолеум варто дійсно дорого і продається далеко не в кожному магазині будматеріалів. То підлогове покриття, яке ми звикли бачити в будинках наших співвітчизників, а також в офісах, дитячих садах, школах і т. п. – це не що інше, як ПВХ-покриття. Тобто штучний матеріал на основі пластику, який спочатку в народі, а потім і офіційно отримав найменування «лінолеум», фактично їм не будучи.
Зрозуміло, нерозумно порівнювати натуральний лінолеум і ламінат, є повністю штучним покриттям. Вони знаходяться в різних вагових категоріях. Як правило, якщо виникає проблема вибору між ламінатом і лінолеумом, то мова йде, звичайно ж, про синтетичному лінолеумі, а не про натуральному.

Існує три видиПВХ лінолеуму: комерційний, напівкомерційний і побутової.Комерційний лінолеум – самий щільний, що підходить для використання в приміщеннях з великою прохідністю. Саме такий вид лінолеуму купують для покриття підлог у навчальних, медичних, торговельних, офісних і інших громадських приміщеннях. Як правило, комерційний лінолеум володіє таким додатковим властивістю, як антиковзання, тому він не тільки найбільш стійкий, але ще і більш безпечний.
Побутовий лінолеумпідходить для житлових приміщень, так як він не такий міцний і надійний, як комерційний. Зате побутовий лінолеум представлений найбільшою кількістю кольорів: можна вибрати однотонний лінолеум або імітує дошку, паркет, кам'яну кладку, плитку, крихту і ін.
Величезним асортиментом кольорів відрізняється інапівкомерційний лінолеум. Він більш міцний, ніж побутовий, а тому строк його служби вище. Напівкомерційний лінолеум укладають як в житлових приміщеннях, так і всередині громадських будівель. Однак для заводських цехів, складів і т. п. напівкомерційний лінолеум не дуже підходить для таких приміщень краще віддати перевагу комерційного ПВХ-покриття.

Переваги лінолеуму:
- низька вартість;
- велика різноманітність забарвлень, що дозволяє підібрати підлогове покриття для інтер'єру в будь-якому існуючому стилі;
- простота укладання підлогового покриття – в принципі, будь-яка людина, що має досить сильні руки, зможе постелити лінолеум в приміщенні середнього розміру;
- лінолеум володіє невисокою теплопровідністю, тому підлоги з таким покриттям рідко бувають холодними;
- лінолеум не гниє, так як гнити там нічому – адже він виготовлений із синтетичних матеріалів;
- підлоги, покриті лінолеумом, не галасливі;
лінолеум може володіти таким важливим додатковим властивістю, як антиковзання;
- навіть не володіє «антиковзанням» хороший лінолеум є не слизькою;
- термін придатності лінолеуму – 30-50 років – це називається «постелив і забув»; щоправда, зовнішній вигляд лінолеуму навіть через десять років може залишати бажати кращого.

Недоліки лінолеуму:

- лінолеум – штучний матеріал, він значно поступається і за якістю, і за якістю, і за красою дерев'яній підлозі;
- лінолеум може продавлюватися під вагою меблів – якщо столик або диван доведеться переставити, на підлозі, швидше за все, залишаться вм'ятини;
- недорогий лінолеум чутливий до дуже високих і дуже низьких температур – у першому випадку він може деформуватися, у другому – потріскатися;
- лінолеум виглядає дешево (суб'єктивна думка, але його поділяють багато). Однак тут потрібно брати до уваги, що сучасні лінолеум провідних виробників підлогових покриттів можуть імітувати будь-підлога – дерево, плитку і т. п. Причому імітація дуже якісна і реалістична, тому за видом лінолеум може нічим не відрізнятися від ламінату. Отже, оцінку зовнішнього вигляду лінолеуму часто вкладаються власне ставлення до цього матеріалу.

Ламінат. Переваги і недоліки ламінату

Його ще називають ламінованим паркетом, однак це в корені не вірно. До паркету ламінат не має ніякого відношення, адже паркет – це дерево, а ламінат – штучний багатошаровий обробний матеріал, що складається з підкладки, внутрішнього (основного) шару з ДСП або МДФ, декоративного паперу, що дає ламінату колір, і безпосередньо ламінату, тобто верхнього полімерного шару, що захищає покриття від зовнішніх впливів.Ламінат, до речі, може включати в себе декілька додаткових шарів, що підвищують якість підлоги.
Ламінат ділиться на кілька класів зносостійкості залежно від класу вибирають ламінат для того чи іншого типу приміщення: житлового (21-23), громадської (31-33). Зносостійкий ламінат набувають для офісів, дитячих установ, спортзалів, кафе, магазинів тощо, а також для житлових приміщень з високою прохідністю (холів, передпокоїв, коридорів). Є і спеціальний вологостійкий ламінат. Його ще називають «ламінат для кухні». Крайки (стики) цих ламінованих «дощечок» мають вологостійку просочення.
Ламінат, як і лінолеум, може імітувати різні матеріали – дерево різних порід, камінь, кераміку, метал, пісок... Верхній шар ламінату може бути глянсовим, матовим або структурованим (імітує структуру того чи іншого матеріалу – наприклад, дерева).

Переваги ламінату:

- невисока вартість у порівнянні з паркетом або плиткою;
- велика розмаїтість розцвічень, можливість дуже реалістично імітувати дерев'яна підлога;
- простота укладання, так як сучасний ламінат не потрібно клеїти – монтується ламінат «замковим» способом.

Недоліки ламінату:

- термін служби звичайного (не вологостійкого) ламінату у вологих приміщеннях (кухнях, прихожих) зазвичай не перевищує 5 років;
- ламінат – штучний матеріал, значно поступається натуральним підлогових покриттів;
- покриття ламінату (верхній шар) може бути пошкоджено, якщо на підлогу впаде гострий та/або важкий предмет;
- неправильний догляд за ламінатом і занадто часте його миття може негативно позначитися на його зовнішньому вигляді – зокрема, на поверхні покриття можуть проступити незмивні світлі плями;
- навіть при грамотному укладанні, повністю відповідає вимогам, шви не будуть герметичними, а значить, в стики може потрапляти волога, пісок, пил. Це поступово призводить до погіршення стану крайки. Як наслідок, погіршиться якість підлоги, панелі стануть рухливими, покриття почне скрипіти;
- якщо ламінат буде залита водою, його, швидше за все, потрібно буде міняти.

Отже, переваги і недоліки є і в лінолеуму і ламінату. Так яке ж підлогове покриття краще? Давайте порівняємо.

Ламінат або лінолеум: що краще?

Подібності:
- дешеві;
- гарні;
- не вигорають;
- не є натуральними;
- не престижні;
- стійкі;
- легко монтуються.

Однак є і відмінності, які можна побачити з таблиці:

Властивість/якість/ситуація

Лінолеум

Ламінат

Миття

+Можна мити з великою кількістю води

-Потрібно проявляти обережність при митті

Термін служби

+-Термін служби лінолеуму як мінімум в два рази більше

+але враховуючи зовнішній вид лінолеуму після 10 років експлуатаціїі- ламінат виграє

Горючість, пожежонебезпека

- -Обидва горючі, однак лінолеум вважається більш пожежонебезпечним

-

Стійкість до підборів, пазурах тварин, меблів, шпильках

-Можуть залишатися вм'ятини

+Набагато більш стійкий

«Реакція» на затоплення квартири

+Переживе

-Велика ймовірність, що доведеться міняти підлогове покриття

Зручність транспортування і доставки в квартиру

-Піднімати на високий поверх величезний рулон лінолеуму дуже складно

+Транспортування невеликих коробок зазвичай не викликає труднощів

Кількість «хімії» в матеріалі, рівень алергенності

-В лінолеумі більше «хімії», іноді може викликати алергію

+Ламінат рідше викликає алергію, т. к. є більш екологічний, ніж лінолеум

Звукоізоляція

+Рівень звукоізоляції набагато вище стандартного 7-8 мм ламінату

+при використанні ламінату товщиною 9-12 мм

Приємність «на дотик»

+Лінолеум в холодному приміщенні буде здаватися більш теплим

+-У теплому приміщенні ламінат для багатьох є більш приємним; у холодному приміщенні він буде здаватися більш холодним

Кількість плюсів і мінусів

5+6-

6+4-

Отже, висновок напрошується сам собою –у лінолеуму переваги при малих термінах експлуатації підлоги (до 10 років) і більше недоліків при великих термінах експлуатації підлоги (понад 10 років), однак різниця в плюсах і мінусах не настільки істотна. Отже, вирішуючи питання,що вибрати – ламінат або лінолеум, потрібно керуватися тим, для якого приміщення призначається підлогове покриття і як скоро Ви будете міняти підлогове покриття, тобто на який термін укладається підлогу.

Вибір підлогового покриття в залежності від типу приміщення

Для спальні, вітальні і домашнього коридору краще вибрати ламінат, як більш модний, приємний на дотик, менш токсичний. Для кухні все-таки переважніше лінолеум або вініловий підлогу, але якщо ви готові до того, щоб змінювати підлогове покриття кожні 4-7 років, то робіть вибір в залежності від особистих уподобань.

Для офісу з великою прохідністю теж переважно лінолеум. Проблема навіть не в ремонті: ламіновані підлоги дуже скоро можуть втратити вигляд, почати скрипіти і т. д., адже це може негативно позначитися на іміджі компанії. До того ж ламінат є більш гучним, і якщо по коридорах офісу буде ходити велика кількість людей, та ще й на каблуках, це може відволікати працівників і знижувати їх працездатність.  Але всі ці недоліки відпадають при використанні ламінату на посилених плитах з товщиною 10-12 мм І природно, не варто забувати про "чисто" комерційне покриття - вініловий ламінат або плитку. До речі, в коридорах американських офісів часто взагалі лежить ковролін – м'який, комфортний, тихий. Однак у нас це майже нереально-за рівня чистоти вулиць (вірніше, відсутність чистоти як такої).
Лінолеум можна вдало комбінувати і з ковроліном, і з ламінатом, і з лінолеумом іншого кольору

Якщо стоїть вибір підлогового покриття для лоджії/балкона, варто прицінитися до лінолеуму. Якщо забудете закрити стулку скління, то ламінат цього може не перенести, а ось лінолеуму нічого не буде. Та й тепліше будуть здаватися підлоги, оброблені лінолеумом. Однак потрібно враховувати, що на великому морозі лінолеум може потріскатися.

Бажаємо вам зробити правильний вибір, про який не доведеться шкодувати. Хочеться лише порекомендувати не економити на підлоговому покритті: іноді краще витратити більше, ніж очікувалося, але зробити дійсно якісні підлоги, які прослужать довго. Все-таки ще нічого не придумали краще, ніж кам'яна плитка на стіни і вінілова плитка на підлогу для вологих приміщень і дошка (або паркет) – для житлових.